Sajenek (jezioro)


Sajenek to malownicze jezioro, które znajduje się w sercu Augustowa, w województwie podlaskim. To miejsce przyciąga swoją urodą i spokojem, oferując liczne atrakcje dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku.

Jezioro Sajenek to nie tylko naturalny zbiornik wodny, ale także symbol piękna podlaskiego krajobrazu i wspaniałe miejsce do relaksu.

Nazwa

Nazwy Sajenek, Sajno oraz Sajenko mają swoje korzenie w języku jaćwieskim. Wydaje się, że pochodzą od rdzenia sai-, który oznacza nurt, prąd lub rzekę. Taki nurt przepływa od miejscowości Rudawka, przez Sajenko, Sajenek, Sajno, aż do rzeczki Sajownica.

Hydronimia

Obiekt wodny znany jako Sajenek, jest nazwą oficjalnie zatwierdzoną w myśl spisu wód stojących, który został stworzony przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Warto zauważyć, że w przeszłości funkcjonowała również inna nazwa tego jeziora, a mianowicie Jeziorko.

Charakterystyka

Jezioro Sajenek znajduje się w odległości około 7,5 km od serca miasta Augustów, na terenie dawniej zamieszkiwanej osady Sajenek, która to miejscowość została włączona w obręb miasta w 1973 roku. Położone jest ono w malowniczej Suwalszczyźnie, na terenie Równiny Augustowskiej, będącej częścią większego Pojezierza Litewskiego, na wysokości 119,2 m n.p.m. Akwen jest otoczony przede wszystkim letniskową zabudową, a jego okolice porastają lasy Puszczy Augustowskiej.

Jezioro ma powierzchnię 68,2 ha, a jego wymiary wynoszą 1,4 km długości oraz 0,75 km szerokości. Głębokość maksymalna osiąga 26 m, a średnia głębokość jeziora to 5,7 m. Długość linii brzegowej wynosi 3,5 km, a całkowita objętość akweny to 3911,8 tys. m³. Wskaźnik rozwinięcia linii brzegowej wynosi 1,2, a wskaźnik odsłonięcia to 12. W roku 2000 jezioro uzyskało II klasę czystości oraz kategorię 2 w zakresie podatności na degradację.

Warto zaznaczyć, że nad Sajenkiem obowiązuje zakaz korzystania z jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi w okresie od 15 czerwca do 15 września każdego roku. Jezioro to, obok jezior Sajno i Sajenko, oraz rzeczki Rudawką, tworzy wspólną, równoleżnikową rynnę polodowcową.

Sajenek łączy się z jeziorem Sajno w południowo-zachodniej części, podczas gdy na północnym wschodzie jest połączone z jeziorem Sajenko przez wąski przesmyk, który w XVIII wieku był częścią traktu do Grodna. W zakresie rybołówstwa i wędkarstwa, zarządzający tym akwenu jest Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.

W historycznym kontekście, Sajenek stał się samodzielnym akwenem na przełomie XIX wieku, kiedy to dawna wschodnia część jeziora Sajno została oddzielona groblą, która została usypana w związku z budową Kolei Zaniemeńskiej. W 1911 roku groblą poprowadzono również szosę do Grodna, a obecnie na tej samej grobli biegnie zarówno linia kolejowa nr 40, jak i wojewódzka droga nr 664.

Przypisy

  1. Informacja Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu augustowskiego w 2012 r.. Suwałki: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, 2013.
  2. Uchwała nr 68/XI/07 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 11.09.2007 r.. Samorząd Powiatu Augustowskiego. [dostęp 13.07.2014 r.]
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska i inni, Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 r.
  4. Lokalna Strategia Rozwoju Obszaru Rybackiego „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”. Suwałki: Lokalna Grupa Rybacka, 2011 r.
  5. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Atlas jezior Polski. Jerzy Jańczak (red.). Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe S.C., 1999 r.
  6. Irena Batura, Wojciech Batura: Po Ziemi Augustowskiej. Suwałki: Wydawnictwo "Hańcza", 1993 r.

Oceń: Sajenek (jezioro)

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:12