Sajownica to mała rzeka, która przepływa przez malownicze tereny Augustowa oraz Białobrzegów, zlokalizowanych w województwie podlaskim. Długość tej rzeki to około 1,8 km. Źródło Sajownicy znajduje się w zachodniej części jeziora Sajno, które otoczone jest bujnymi trzcinami oraz oczeretem.
Rzeka ta wpływa do Netty w Białobrzegach, gdzie łączy się także z Kanałem Augustowskim poprzez kanał, który jest przegrodzony jazem czterozastawkowym. W miejscu, w którym Sajownica spotyka się z Nettą, powstaje zalew, a sama rzeka otoczona jest przepięknymi lasami Puszczy Augustowskiej.
Sajownica bywa często identyfikowana jako odcinek rzecznego systemu Rudawki (znanej również jako Stara Ruda), która na swojej wschodniej części wpada do jeziora Sajenko. Rzeka Rudawka, o silnym nurcie, następnie przepływa przez jeziora Sajenek oraz Sajno, a na zachodzie rynny polodowcowej, wypływa jako Sajownica. Można ją również traktować jako fragment Netty, która łączy poprzez Sajno oraz Kanał Bystry różne odcinki Netty w Augustowie i Białobrzegach.
Po zakończeniu II wojny światowej, w związku z odbudową śluzy Białobrzegi, istniała koncepcja połączenia Kanału Augustowskiego z jeziorem Sajno właśnie poprzez Sajownicę, co mogłoby wzbogacić lokalny ruch turystyczny i wodny.
Wzdłuż Sajownicy w Białobrzegach znajduje się pomnik upamiętniający 9 polskich żołnierzy, którzy zostali rozstrzelani przez radzieckich czołgistów 23 września 1939 roku, w wyniku agresji ZSRR na Polskę. Obok rzeki, nieopodal drogi krajowej nr 8, stoi pamiętający czasy sprzed wielu lat drewniany młyn z 1926 roku, który obecnie jest wykorzystywany w celach turystycznych.
Zgodnie z badaniami prof. Knuta Olofa Falka, nazwa Sajownica wywodzi się od jaćwieskiego słowa sõia, które oznacza rzekę. Dzięki swojemu położeniu oraz historii, Sajownica staje się miejscem, które warto odwiedzić i poznać jego bogatą przeszłość.
Przypisy
- Wojciech Batura. Wojciech Jastrzębiec Kuczkowski: Polskie szlaki żeglowne. Szlak króla Stefana Batorego. Kanał Augustowski. „Rocznik Augustowsko-Suwalski”. 10, 2010 r.
- Netta. Kanałówki.pl. [dostęp 30.06.2014 r.]
- Na podstawie Mapy Google. [dostęp 30.06.2014 r.]
- Irena Batura, Wojciech Batura: Po Ziemi Augustowskiej. Przewodnik dla turysty i wczasowicza. Suwałki: Wydawnictwo "Hańcza", 1993 r., s. 88. ISBN 83-900828-3-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Rzeki i kanały wodne":
Królówka (ciek wodny) | Klonownica (Cicha Rzeczka) | Kanał Bystry | Rudawka (Stara Ruda)Oceń: Sajownica