UWAGA! Dołącz do nowej grupy Augustów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mirosław Cybulko


Mirosław Cybulko to postać o znaczącym dorobku w polskiej polityce oraz medycynie. Urodził się 6 sierpnia 1932 roku w Augustowie, a zmarł 15 stycznia 2015 roku w Białymstoku.

Był wybitnym chirurgiem, który przez wiele lat pełnił obowiązki dyrektora Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, co świadczy o jego zaangażowaniu w poprawę opieki zdrowotnej w regionie.

W swojej karierze politycznej, pełnił funkcję ministra zdrowia i opieki społecznej w latach 1985–1987, gdzie miał wpływ na istotne reformy w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Życiorys i kariera zawodowa

W Mirosławie Cybulko elitarny dorobek łączy osobiste oraz zawodowe aspekty życia. Jego ojciec Władysław był geodetą, natomiast matka, Jadwiga z domu Skibicka, nauczycielką. Rodzina zmieniała miejsce zamieszkania dwukrotnie, zaczynając od Biłgoraja, a następnie w związku z wybuchem II wojny światowej przeniosła się do Krypna, gdzie mieszkała ich rodzina.

W Krypnie ukończył szkołę podstawową. Po tym etapie edukacyjnym rozpoczął naukę w liceum w Białymstoku, aby kontynuować ją w Kętrzynie, gdzie w 1951 roku zyskał świadectwo dojrzałości. Po zakończeniu edukacji został powołany do czynnej służby wojskowej, którą odbył w latach 1952–1954.

Rok 1954 był w jego życiu przełomowy, gdyż przyjęto go na Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. W czasie studiów zafascynował się siatkówką, grając najpierw w drużynie białostockiej Gwardii, która rywalizowała w I lidze, a później dołączył do AZS-u Białystok, pełniąc również istotne funkcje organizacyjne w Akademickim Związku Sportowym. Warto dodać, że w tym okresie ożenił się ze studentką Danutą Starzycką, z którą doczekał się syna Wojciecha.

W 1964 roku rozpoczął pracę w służbie zdrowia i w 1975 roku wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, stając się członkiem prezydium Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Białymstoku. Z biegiem lat zyskał zaufanie w hierarchii partyjnej, awansując na członka Naczelnego Komitetu, którym był w latach 1986–1988, a następnie jako zastępca członka NK aż do rozwiązania tej partii. Po przejściu na emeryturę doc. Adama Dowgirda, objął jego stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego, które piastował do listopada 1985 roku, a później został ministrem zdrowia i opieki społecznej w rządzie Zbigniewa Messnera. Jego zaangażowanie nie ograniczało się tylko do pracy lokalnej, bowiem brał udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. zdrowia.

Po tragicznej śmierci syna w 1987 roku, zrezygnował z pełnionej funkcji, a po powrocie do Białegostoku ponownie objął fotel dyrektora Szpitala Wojewódzkiego, w którym pracował do 1997 roku. Oprócz działalności lokalnej, Mirosław Cybulko, razem z doc. Adamem Dowgirdem, był jednym z głównych organizatorów Polskiego Zespołu Medycznego w Libii w Zalitanie. Dzięki ich staraniom polski szpital w Zalitanie działał w latach 1977–1987, angażując ponad 1000 osób zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. Umożliwił to lekarzom znaczące wsparcie materialne.

W latach 1984–2007 dr Cybulko był aktywnym członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża, pełniąc stanowisko prezesa Białostockiego Zarządu PCK oraz przewodniczącego Społecznego Komitetu Fundacji Kaplicy św. Izydora Oracza przy Kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku w 1996 roku. Był to istotny symbol jego więzi z ruchem ludowym.

W 1989 roku zasiadał w gronie 179 osób tworzących Komitet Organizacyjny Izb Lekarskich w Polsce, przyczyniając się do odrodzenia tej instytucji. Zmarł 15 stycznia 2015 roku, a dwa dni później spoczął na Cmentarzu Farnym w Białymstoku.

Przypisy

  1. Nekrolog na portalu nekrologi.net. [dostęp 18.01.2018 r.]

Oceń: Mirosław Cybulko

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:10