Stefan Żabicki


Stefan Józef Żabicki, urodzony 20 sierpnia 1895 roku w Augustowie, był postacią, która zapisała się w historii naszego kraju. Jego życie, choć krótkie, wywarło znaczący wpływ na dzieje Wojska Polskiego. W dniu 20 września 1939 roku, Żabicki odszedł, pozostawiając po sobie pamięć o odwadze i determinacji.

Jako kapitan administracji Wojska Polskiego, Żabicki pełnił kluczowe role podczas kampanii wrześniowej, gdzie jego dowodzenie podczas ataku na niemiecką obsadę mostu na rzece Wieprz w Łęcznej zaowocowało strategicznym zwycięstwem. Ta akcja świadczyła o jego umiejętnościach militarnych oraz liderstwie w obliczu trudności.

Życiorys

Stefan Żabicki przyszedł na świat w rodzinie Józefa oraz Elżbiety Malickich. W wrześniu 1934 roku rozpoczął swoją edukację w Korpusie Kadetów Nr 3, który miał siedzibę w Rawiczu. Już w roku 1938 został przeniesiony do korpusu oficerów administracji, w ramach grupy administracyjnej.

W dniach 18 września 1939, po wycofaniu się niemieckich wojsk z Łęcznej, Żabicki, będąc najstarszym oficerem, objął dowództwo nad pozostałymi polskimi oddziałami w rejonie tego miasta. 20 września, w trakcie walk o most na rzece Wieprz, odniósł ciężkie rany. Niestety, wkrótce potem zmarł w szpitalu polowym w Łęcznej.

Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w lokalnym cmentarzu, gdzie został pochowany w zbiorowej mogile.

W 1989 roku na cześć Stefana Żabickiego jedna z ulic w Łęcznej, wcześniej znana jako ulica Wincentego Pstrowskiego, otrzymała jego imię.

Ordery i odznaczenia

Stefan Żabicki był postacią wybitną, której osiągnięcia zostały dostrzegane i nagradzane przez różne instytucje. W ciągu swojego życia odebrał liczne odznaczenia, które podkreślają jego zaangażowanie w sprawy narodowe oraz służbę dla kraju.

  • Medal Niepodległości – przyznany 2 sierpnia 1931 roku „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”,
  • Srebrny Krzyż Zasługi – rok 1938,
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy”,
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
  • Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.

Przypisy

  1. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 3 z 11.11.1938 r., s. 40.
  2. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 14 z 22.12.1934 r., s. 261.
  3. M.P. z 1931 r. nr 179, poz. 260.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Wincenty Szczęsnowicz | Edward Milewski | Tadeusz Szaciłło

Oceń: Stefan Żabicki

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:13