Janusz Kłoczko


Janusz Stanisław Kłoczko, urodzony 30 października 1949 roku w Augustowie, był znaczącą postacią w polskiej medycynie. Jako doświadczony lekarz, specjalizował się w różnych obszarach, w tym w hematologii oraz angiologii, gdzie zdobył uznanie jako ekspert w swojej dziedzinie.

W ciągu swojej kariery Kłoczko osiągnął tytuł profesora nauk medycznych, co podkreśla jego wkład w rozwój i edukację w obszarze medycyny. Ponadto, był aktywnym działaczem korporacyjnym, angażującym się w działania na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Niestety, Janusz Kłoczko zmarł 24 listopada 2023 roku w Białymstoku, pozostawiając po sobie trwały ślad w sercach pacjentów oraz kolegów z branży medycznej.

Droga zawodowa i naukowa

Janusz Kłoczko rozpoczął swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie, które ukończył w 1967 roku. Następnie, w latach 1967-1973, odbył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej – AMB, dzisiaj znanej jako Uniwersytet Medyczny – UMB w Białymstoku.

Po uzyskaniu dyplomu lekarza, kontynuował naukę w latach 1973-1979 w Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej AMB pod kierunkiem profesora Karola Buluka, gdzie jego badania koncentrowały się na układzie hemostazy.

W trakcie swojej kariery naukowej, specjalizował się głównie w schorzeniach układu krwiotwórczego oraz w problemach związanych z zaburzeniami krzepnięcia i fibrynolizy. Już w 1974 roku związał się zawodowo z Kliniką Hematologii AMB, która mieściła się w Państwowym Szpitalu Klinicznym – PSK, obecnie znanym jako Uniwersytecki Szpital Kliniczny – USK w Białymstoku.

W 1976 roku Kłoczko zdał egzamin na pierwszy stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych, a pięć lat później – na drugi stopień. W 1979 r. obronił swoją rozprawę doktorską zatytułowaną „Aktywność desmofibrynotwórczości osocza krwi w niektórych chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego”, co zaowocowało uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk medycznych.

W 1980 roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Klinice Hematologii. W 2002 roku uzyskał specjalizację z zakresu hematologii, a w 2003 roku z angiologii. Janusz Kłoczko uczestniczył także w licznych szkoleniach zagranicznych, w tym w National Reference Laboratory for Anticoagulant Reagents and Control w Manchesterze w latach 1982-1983 oraz w Zakładzie Angiologii Uniwersytetu J.W. Goethego w Frankfurtcie w 1991 roku.

W 1990 roku zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, w zakresie medycyny, na podstawie pracy poświęconej czynnikowi XIII oraz jego roli w wybranych stanach chorobowych. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych, a rok później został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii AMB. Od 1997 do 2020 roku pełnił funkcję kierownika Kliniki Hematologii AMB/UMB w PSK/USK w Białymstoku.

Działalność naukowa i dydaktyczna

Profesor Janusz Kłoczko ma na swoim koncie 486 publikacji i wystąpień na konferencjach. Spośród nich, 96 prac uzyskało indeks wpływu (IF), a 145 otrzymało punktację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Całkowita wartość IF jego prac przekracza 426, natomiast suma punktów MNiSW wynosi 2934,5. Jego osiągnięcia potwierdza również 8653 cytatów w bazie Web of Science – Core Collection oraz h-index 25.

W swojej karierze był autorem lub współautorem sześciu rozdziałów w akademickich podręcznikach. W roku 2001 brał udział w zespole odpowiedzialnym za opracowanie standardów postępowania w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Profesor Kłoczko pełnił rolę promotora dla szesnastu doktorantów w dziedzinie nauk medycznych. Był również opiekunem trzech przewodów habilitacyjnych oraz dziewięciu prac licencjackich i magisterskich studentów. Dodatkowo, był recenzentem i członkiem komisji oceniającej dwadzieścia dziewięć prac doktorskich i dwanaście przewodów habilitacyjnych, a także recenzentem szesnastu wniosków o nadanie tytułu profesora.

Był opiekunem specjalizacji dla piętnastu specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych, w tym siedmiu specjalistów w dziedzinie angiologii oraz sześciu w dziedzinie hematologii.

W swojej karierze kierował ośmioma projektami badawczymi i dwoma grantami promotorskimi przyznawanymi przez KBN. Wraz z zespołem Kliniki Hematologii, aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG), Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków (PLRG) oraz Polskiej Grupy Szpiczakowej (PGSz).

Najważniejsze funkcje i członkostwo w towarzystwach naukowych

Janusz Kłoczko pełnił wiele znaczących ról w różnych towarzystwach oraz instytucjach naukowych, które wzbogaciły jego karierę oraz przyczyniły się do rozwoju medycyny.

W latach 1992-1996 był aktywnym członkiem Komisji Hematologii Klinicznej Komitetu Patofizjologii Klinicznej Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Jego zaangażowanie można również zauważyć w Polskim Towarzystwie Angiologicznym, gdzie od 1993 do 2007 roku pełnił funkcję członka założyciela oraz członka Zarządu.

W okresie 1994-2004 zarządzał Oddziałem Białostockim Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w latach 1995-1996 przewodniczył senackiej Komisji ds. Nauki oraz Komisji ds. Dydaktyki Akademii Medycznej w Białymstoku. Dodatkowo, w latach 1995-1997 był konsultantem wojewódzkim w zakresie interny dla Województwa Łomżyńskiego.

W 1996 roku dołączył do Komisji Hemostazy i Mikrokrążenia Komitetu Patofizjologii Klinicznej Wydziału Nauk Medycznych PAN. Dwa lata później, w 1997 roku objął stanowisko przewodniczącego Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w Białymstoku.

Przez dwa lata, od 1999 do 2000 roku, był konsultantem wojewódzkim ds. hematologii oraz angiologii dla Województwa Podlaskiego, a następnie, w latach 2000-2014, kontynuował swoją pracę jako konsultant wojewódzki ds. hematologii w tym samym województwie.

W latach 2003-2006 był również członkiem Rady Naukowej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, co potwierdza jego wkład w naukę i praktykę w dziedzinie hematologii i transfuzjologii.

Działalność korporacyjna

Janusz Kłoczko ma bogate doświadczenie w działalności samorządu lekarskiego, które obejmuje ponad 25 lat. Jego kariera wiązała się z wieloma kluczowymi funkcjami, które pełnił na różnych szczeblach organizacyjnych. Od 1997 do 2005 roku, był wiceprezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku (ORL), gdzie miał istotny wpływ na decyzje dotyczące środowiska lekarskiego w regionie.

W latach 2001-2022 Kłoczko zasiadał jako członek Komisji Bioetycznej Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL), będąc zaangażowanym w kwestie etyki w medycynie. Jego działalność w strukturach samorządowych obejmowała także okres od 2006 do 2009 roku, kiedy to był członkiem prezydium ORL, a także delegatem OIL na Krajowy Zjazd Lekarzy (KZL) w latach 2006-2021.

W latach 2010-2017 Kłoczko pełnił rolę prezesa ORL, a jednocześnie był aktywny w Naczelnej Radzie Lekarskiej (NRL) od 2010 do 2021 roku. Dodatkowo, w latach 2018-2022, przewodniczył Komisji Kształcenia Medycznego NRL oraz ORL, a w latach 2018-2021 należał do prezydium ORL. Jego angażowanie się w działalność związkową rozpoczęło się już w 1995 roku, kiedy został członkiem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

Nagrody i odznaczenia

Janusz Kłoczko otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, które świadczą o jego wybitnych osiągnięciach w dziedzinie nauki oraz dydaktyki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Złoty Krzyż Zasługi – przyznany za zasługi dla nauki, dydaktyki i zarządzania (1998),
  • Zespołowa Nagroda Pierwszego Stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej – za osiągnięcia naukowe, przyznawana wielokrotnie (siedmiokrotnie),
  • Zespołowa i indywidualna Nagroda Naukowa Rektora UM w Białymstoku – przyznawana dwudziestokrotnie,
  • Medal Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów,
  • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” – przyznana w 2016 roku,
  • Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego – przyznana w 2019 roku,
  • Medal Honorowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku Gloria Artis Medicinae – przyznany w 2022 roku,
  • Odznaczenie Honorowe Naczelnej Izby Lekarskiej Meritus Pro Medicis – za szczególne zasługi dla samorządu lekarzy i lekarzy dentystów (2022).

Życie prywatne

Rodzice Janusza Kłoczko, Jan i Maria, prowadzili edukacyjny styl życia, poświęcając się pracy nauczycielskiej. W trakcie II Wojny Światowej, jego ojciec, w stopniu podchorążego, pełnił rolę zastępcy dowódcy plutonu ciężkich karabinów maszynowych w Wojsku Polskim. Niestety, 22 kwietnia 1940 roku został aresztowany przez gestapo, co zapoczątkowało jego dramatyczną odyseję w obozach koncentracyjnych, takich jak Działdowo, Oranienburg oraz Mauthausen-Gusen, gdzie przebywał aż do 5 maja 1945 roku. Po zakończeniu wojny, powrócił do rodzinnego Augustowa.

W rodzinie Kłoczko kobiety także odegrały kluczowe role; matka Janusza, Maria, była członkinią Armii Krajowej, prowadziła działalność edukacyjną jako nauczycielka historii oraz pracowała jako przewodnik turystyczny w PTTK w Augustowie. Prof. Kłoczko związał swoje życie z Teresą, wraz z którą doczekał się dwóch córek: Katarzyny i Bogny, a także pięciora wnucząt. To właśnie ich obecność była dla niego niezwykle istotna.

W czasie wolnym Janusz Kłoczko pasjonował się różnymi aktywnościami, w tym żeglarstwem oraz narciarstwem. Ponadto, zajmował się uprawą warzyw i owoców, co stanowiło dla niego przyjemność i odskocznię od codziennych obowiązków. Dodatkowo, wielokrotnie brał na siebie odpowiedzialność za organizację zjazdów swojego rocznika absolwentów Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie spotykał się z kolegami z lat studenckich.

Przypisy

  1. Biuletyn nr 4 (148) Październik – Grudzień 2023 [online], Okręgowa Izba Lekarska [dostęp 01.05.2024 r.]
  2. NIL - Żegnamy prof. dr. hab. n. med. Janusza Kłoczko [online], nil.org.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  3. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności. [online], Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności. [dostęp 01.05.2024 r.]
  4. JanJ. Stasiewicz JanJ., Prof. dr hab. Janusz Kłoczko; Wspomnienie, „Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku”, 11.04.2024 r., s. 8-10.
  5. a b c d e JarosławJ. Piszcz JarosławJ., Profesor dr hab. n. med. Janusz Stanisław Kłoczko, „Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku”, 11.04.2024 r., s. 4-8.
  6. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wyszukiwarka. [online], Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wyszukiwarka. [dostęp 01.05.2024 r.]
  7. Nowa Nauka Polska [online], nauka-polska.pl [dostęp 03.05.2024 r.]
  8. Wyniki wyszukiwania [online], biblioteka.amb.edu.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  9. Janusz Kłoczko - Katalog Biblioteki Narodowej [online] [dostęp 01.05.2024 r.]
  10. podyplomie.pl - Skaza krwotoczna spowodowana niedoborem witaminy K [online], podyplomie.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  11. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  12. Odszedł prof. dr hab. n. med. Janusz Kłoczko [online], hematoonkologia.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  13. PolicjaP. Podlaska, Konferencja „Twój szpik - może uratować ludzkie życie” [online], Policja Podlaska [dostęp 01.05.2024 r.]
  14. XXVI zjazd PTHiT [online], gradatim-sympozja.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  15. JanJ. Stasiewicz JanJ., JolantaJ. Wróblewska JolantaJ., Almanach trzydziestolecia OIL w Białymstoku, „Zeszyty Historyczne”, 2019 r., s. 78-117.
  16. JanJ. Stasiewicz JanJ., JolantaJ. Wróblewska JolantaJ., Delegaci Izby Lekarskiej w Białymstoku 2022-2026, Białystok: Okręgowa Izba Lekarska, 2022 r., s. 28.
  17. Białystok: Okręgowa Rada Lekarska zaniepokojona planami zwolnień w Szpitalu Wojewódzkim [online], Polskie Radio Białystok [dostęp 01.05.2024 r.]
  18. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, t. M.P. 1998 nr 41 poz. 561, Monitor Polski, s. 936 [dostęp 01.05.2024 r.]
  19. FOTO. Nagrody dla medyków [online], Bia24 [dostęp 12.05.2024 r.]
  20. Medale Towarzystwa – PTHiT [online] [dostęp 01.05.2024 r.]
  21. Uchwała Nr 68/1074/2019 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 11.09.2019 r. [online], bip.wrotapodlasia.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
  22. Reportaż z przebiegu i protokół XL Okręgowego Zjazdu Lekarzy [online], Okręgowa Izba Lekarska, 22.04.2022 r. [dostęp 01.05.2024 r.]
  23. MariuszM. Tomczak MariuszM., Zmiana, „Gazeta Lekarska”, 01.06.2022 r., s. 10.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Dariusz Bugalski | Stanisław Pużyński | Franciszek Chełmiński

Oceń: Janusz Kłoczko

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:18