Budynek Zarządu Wodnego w Augustowie stanowi zabytek o dużym znaczeniu historycznym w regionie. To eklektyczny pałacyk, którego budowa rozpoczęła się około 1903 roku, pełniąc funkcję siedziby kierownictwa wiślano-niemeńskiej drogi wodnej oraz mieszkania jej głównego inżyniera, Michała Straszkiewicza.
W kontekście jego historii, warto zaznaczyć, że w roku 1939 obiekt został przejęty przez radzieckie wojska pograniczne NKWD. W tym czasie obok budynku wzniesiono barak, który służył jako miejsce przetrzymywania więźniów. W tragicznych okolicznościach, 22 czerwca 1941 roku, w dniu ataku Niemiec na Związek Radziecki, doszło do rozstrzelania tych więźniów. W celu upamiętnienia ofiar, w 1993 roku w otaczającym pałacyk parku umieszczono specjalną tablicę.
Obecnie w budynku mieści się Nadzór Wodny Augustów, który jest częścią Zarządu Zlewni Pojezierza Mazurskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczy, z siedzibą w Giżycku. Tuż obok pałacyku, w budynku dawnego zarządu portu, znajduje się Dział Historii Kanału Augustowskiego, będący integralną częścią Muzeum Ziemi Augustowskiej, co dodatkowo podkreśla bogaty kontekst kulturowy tego miejsca.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 27.11.2010 r.]
- RZGW Warszawa – NW Augustów. [dostęp 27.11.2010 r.]
- Muzeum Ziemi Augustowskiej – Dział Historii Kanału Augustowskiego. [dostęp 27.11.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Budynek Zarządu Portu w Augustowie | Stara poczta w AugustowieOceń: Budynek Zarządu Wodnego w Augustowie