Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie


Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, znajdująca się w Augustowie, to imponująca świątynia, która stanowi ważny punkt na mapie tego urokliwego miasta.

Jej architektura oraz duchowe znaczenie przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów pragnących zgłębić historię i kulturę regionu.

Historia i architektura

Obecny obiekt sakralny, znany jako bazylika, powstał w latach 1906–1911, przyjmując styl eklektyczny. Został zbudowany na miejscu wyburzonego klasycystycznego kościoła poświęconego św. Bartłomieju. Jego wymiary to: długość wynosząca 50 metrów, szerokość równa 20 metrów oraz wysokość do sklepienia osiągająca 15 metrów, a dwie wieże wznoszą się na wysokość 50 metrów.

Świątynia została wzniesiona z cegły i przykryta tynkiem, a jej układ jest trójnawowy. Ksiądz Wincenty Nowicki, sprawujący probostwo w latach 1899–1924, pełnił rolę jej głównego budowniczego. W 1932 roku biskup Stanisław Kostka Łukomski dokonał jej konsekracji, co było istotnym krokiem w jej historii.

W wyniku zniszczeń poniesionych w 1944 roku, kościół został odbudowany po wojnie, z czego odbudowa samego obiektu miała miejsce w 1947 roku, natomiast wieże zostały zrekonstruowane w 1986 roku. W 2001 roku zyskał on tytuł bazyliki mniejszej.

W dniu 9 grudnia 2012 roku przed bazyliką odsłonięto kamień, na którym znajduje się tablica pamiątkowa oraz marmurowy krzyż, upamiętniający ofiary katastrofy polskiego samolotu Tu-154M, która miała miejsce w Smoleńsku.

Ołtarze

Główny ołtarz wyróżnia się stylem neorenesansowym, umiejscowiony w apsydzie. Jego mensa, która została wysunięta do przodu, jest zwieńczona wysokim tabernakulum oraz bogato zdobioną predellą. W przezroczu znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusowego. W drugiej kondygnacji, zakończonej krzyżem, umieszczono figury św. Bartłomieja oraz aniołów. Po bokach mensy, na poziomie predelli, umiejscowione są półkoliste bramki, nad którymi znajdują się figury św. Wojciecha i św. Stanisława, a także św. Kazimierza i św. Andrzeja Boboli. Ołtarz został stworzony z ciemnego dębu i ozdobiony złoceniami przez Artystyczną Wytwórnię Robót Kościelnych i Salonowych Zygmunta Węgrzeckiego z Warszawy.

Ołtarz św. Antoniego umiejscowiony jest w prawej nawie. W centralnej części znajduje się obraz przedstawiający św. Antoniego Padewskiego, pochodzący z roku 1927 i sygnowany przez B. Rutkowskiego. Po bokach, pomiędzy kolumnami, znajdują się rzeźby św. Doroty oraz św. Franciszka z Asyżu. W zwieńczeniu, bogato zdobionym, umieszczono figurę anioła. Ołtarz ten został wykonany w stylu neorenesansowym, również z ciemnego dębu przez Z. Węgrzeckiego.

Ołtarz św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się w lewej nawie. W centralnej części umieszczono obraz przedstawiający św. Piotra i św. Pawła, sygnowany „B. Rutkowski 1927 r.” Przednia ściana mensy dekorowana jest trzema płycinami. Całość zwieńczona jest masywnym szczytem, który jest ujęty w woluty. Na szczycie umieszczono figurę anioła, a na nim widnieje krzyż.

Ołtarz św. Izydora charakteryzuje się trójosiowym, jednokondygnacyjnym układem ze zwieńczeniem. Znajduje się on w prawej części transeptu. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz św. Izydora Oracza, sygnowany „B. Rutkowski 1952”. Na osiach skrajnych, w wnękach ujętych kolumnami, umieszczono figury Archanioła Michała oraz św. Floriana. Ołtarz jest wykonany z dębu, ozdobionego złoceniami.

Ołtarz Świętej Rodziny ma trójosiowy, jednokondygnacyjny układ, również ze zwieńczeniem. Umiejscowiony jest w lewej części transeptu. Przednia ścianka mensy wypełniona jest dekoracją arkadową. Predella jest wysoka, rozczłonkowana z dekoracją płycinową i fryzami. Część centralna nastawy otoczona jest parami kolumn dźwigających pełne belkowanie. W centrum ołtarza widnieje obraz Świętej Rodziny z 1929 roku, namalowany przez B. Rutkowskiego, zaś w szczycie odnajdziemy obraz św. Teresy. Na osiach skrajnych, w wnękach umiejscowiono figury św. Anny oraz św. Józefa, na kolumnach znajdują się postacie aniołów, a nad tabernakulum umieszczono figurę Chrystusa. Ołtarz zbudowano w stylu neorenesansowym z dębu przez Z. Węgrzeckiego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.01.2010 r.]
  2. Aw58: Augustów - pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej przy bazylice. Wikimedia Commons. [dostęp 08.11.2020 r.]
  3. Odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. radio.bialystok.pl. [dostęp 22.04.2013 r.]

Oceń: Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:20