Wzrastająca liczba przypadków wyłudzeń pieniędzy, zwłaszcza za pośrednictwem szybkich przelewów, stawia nas przed koniecznością zwiększenia czujności. Zananą metodą oszustów jest podszywanie się pod znajomych, co może prowadzić do poważnych strat finansowych. Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” ma na celu edukację i wyposażenie obywateli w niezbędne narzędzia do walki z tego typu zagrożeniami. Przygotowano kilka cennych wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu pułapek zastawionych przez oszustów.
Oszuści coraz częściej wykorzystują popularne komunikatory do kontaktu ze swoimi ofiarami, podszywając się pod osoby bliskie. Przykład jednego z przypadków pokazuje, jak łatwo można stać się ofiarą – po otrzymaniu wiadomości od rzekomej znajomej, młody mężczyzna stracił 300 zł, wysyłając kod płatności w przekonaniu, że pomaga bliskiej osobie w trudnej sytuacji. Tego typu oszustwa pokazują, jak ważna jest ostrożność i rozwaga przy przekazywaniu jakichkolwiek informacji finansowych poprzez komunikatory.
W obliczu zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem Związek Banków Polskich oraz Fundacja Warszawski Instytut Bankowości przypominają o kluczowych zasadach, które mogą pomóc uniknąć wyłudzeń. Przed wykonaniem przelewu warto skontaktować się z osobą, która rzekomo potrzebuje pomocy, aby potwierdzić sytuację. Ważne jest także, aby nigdy nie udostępniać kodów do płatności innym osobom. W przypadku wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa, zaleca się zasięgnięcie informacji bezpośrednio w swoim banku.
Wspomniana kampania ma na celu promowanie edukacji w zakresie zabezpieczeń w sieci oraz ochrony przed cyberzagrożeniami. W jej ramach przygotowano również filmy i materiały informacyjne, które mogą pomóc zwiększyć świadomość na temat zagrożeń. Edukacja w tym zakresie staje się coraz ważniejsza, aby skutecznie przeciwdziałać niebezpieczeństwom, na jakie narażeni są użytkownicy Internetu.
Źródło: Policja Augustów
Oceń: Jak unikać wyłudzeń pieniędzy poprzez szybkie przelewy?
Zobacz Także